Ruhun Yolculugu

23 Nisan 2018, 06:38:27
Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.


Ruhun Yolculugu » DİNLER » Dinler » İslam » Hz. Muhammedin hitap ettiği ayetler

Gönderen Konu: Hz. Muhammedin hitap ettiği ayetler  (Okunma sayısı 22040 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı YeterLee

 • Kayıtlı kullanıcı
 • İleti: 377
Ynt: Hz. Muhammedin hitap ettiği ayetler
« Yanıtla #45 : 04 Şubat 2012, 14:09:42 »
Yeterlee arkadaş :D sorgulamadan, düşünmeden yüreğinle inanamazsın...Kalbin de secde etmez...! Kalbin secde etmesi için, çok sorgulamak, çok düşünmek gerek..! Yani sen zaten çözmüşsün olayı...

:S ben sorgulayınca yaptıklarımın saçmalığımı anlıyorum bir insanın bir tutkusu var fakat bunu gerçekleştiremiyorsa iradesine yeterince hükmedemiyordur :S bndede bu var biraz irademi kullanamıyorum  :dontknow: :dontknow:

Çevrimdışı Ekber_16

 • Kayıtlı kullanıcı
 • İleti: 63
Ynt: Hz. Muhammedin hitap ettiği ayetler
« Yanıtla #46 : 04 Şubat 2012, 14:31:50 »
İrade kolay kazanılmaz arkadaşım... Çelik gibi bir iradeye sahip olmak için, çeliğin geçtiği aşamalardan geçmek gerek...Çok ateşlerde erimeli, çok çekiçlerle dövülmeli...Ve kızgın bir nara dönmüşken çok serin sularda şoke edilmeli...Bileylenmeli, parlatılmalı...! Neler neler...!  Allah c.c insanın içine mükemmel bir ilahi muhakeme koymuştur ve bunun adı vicdandır..! Vicdanın güzel şeyler yaptığında rahattır...Ancak kötülüklerde yanar... Azap verir...! Önce insan kendini tanımalı, vicdanını çıkarmalı ortaya... Sonra Allah'ı bulmalı...! Kendini bilmeyen Allah'ı bilmez sözü ne güzel bir söz...!  Kendimizi düşünmeliyiz, tanımaya çalışmalıyız... Düşünsene, kan ve kemik, etten oluşuyoruz...İçimizdeki organlar harıl harıl çalışıyorlar... Bilinçsiz halde uyurken sağa sola dönüyoruz...Kim çeviriyor bizi ? Bilinçiz halde el ve kollarımız, ayaklarımız her an dengemizi sağlıyor...! İçimizde bir sürü duygu var...!  Biri kırdığında bizi içimizde bir yer kanıyor ? Ama yara ya da kan yok...Ama acı var...!  Bazen bazı olacak olanları hissediyoruz...ve gerçekleşiyor... Allah'a gerçekten inandığımızda...Temiz oldukça ve temiz düşünmeye başladıkça hayat değişiyor ve sıradışı olaylar meydana geliyor.. Yardım edeceğimiz olaylar peydah oluyor birilerine... Yardım edilmeye muhtaç kişiler seni buluyor...! Merhem olmaya başlıyorsun bir anda başkalarının acılarına...Ve sonra Hüzün geliyor...! HÜZÜN.... Gerisini kim bilebilir...? yaşayanlara sormak gerek...

Çevrimdışı Ekber_16

 • Kayıtlı kullanıcı
 • İleti: 63
Ynt: Hz. Muhammedin hitap ettiği ayetler
« Yanıtla #47 : 04 Şubat 2012, 14:34:49 »
İşte hüzün geldiğinde mum oluyor insan bana göre...ışık saçarken etrafa, kendini eriten duygunun adı hüzün...yoksunluk, yoksulluk...! Hiç olduğunun farkına varılmaya başlandığı an... Keşke bizlere de nasip olsa...!

Çevrimdışı kutu kola

 • Kayıtlı kullanıcı
 • İleti: 20
Ynt: Hz. Muhammedin hitap ettiği ayetler
« Yanıtla #48 : 04 Şubat 2012, 14:42:16 »
arkadaşlar, amin olabilirsiniz niyetimin dayatma olmadığına. zaten imkansız bişey bu. benim tek derim şu, mesela ben ateizim ile ilgili bir paylaşım yaparken ateizm i sadece kendi içinde ele alsam, başka yeşlere dokunmadan ve kıyaslamadan fikrimi anlatsam. sizcede böyle olamamalımı. ama ateizmi anlatırken semavi dinlere taş atsam, ya da semavi dinleri yerden yere vurarak ateizmi anlatsam dayatma denen şey budur.
ben diyorum ki birisi bir başlık açtığında fikri ve inancı neyse onu paylaşsın, başkasının inancını ele alıp, farklı ve sahahi olmayan kaynaklarla eleştirmesin, bu tarafsız bir eleştiri olmaz. bu derdim sadece bu başlıkla alakalı değil, genel biraz. bende gezinirken rastladım bu siteye. hoşuma gitti diye buradayım, tek istediğim bu.
birkaç bin yıllık değerleriele alırken, milyarlarca insanın (bilinçli ya da bilinçsiz) inancınıele alırken dikkatli olmalıyız. keni fikirlerimizi başkasının fikrine hakaret etmeden yazarsak bunun adı özgürlük olur.
birisi kendi inancını anlatmaktan ziyade benim inancımı yererse DAYATMA budur bence.

Çevrimdışı Ekber_16

 • Kayıtlı kullanıcı
 • İleti: 63
Ynt: Hz. Muhammedin hitap ettiği ayetler
« Yanıtla #49 : 04 Şubat 2012, 14:59:16 »
seni sevdim ve saygı duyduğumu bilmeni isterim kutu kola arkadaş, yüreğine sağlık...

Çevrimdışı kutu kola

 • Kayıtlı kullanıcı
 • İleti: 20
Ynt: Hz. Muhammedin hitap ettiği ayetler
« Yanıtla #50 : 04 Şubat 2012, 15:25:02 »
Ekber_16 arkadaşım, hissiyatım aynı , inanın tek derdim yanlış anlaşılmak. tabiki güzel gördüğüm şeyleri insanlarında beğenmesini isterim. ama hiç bir zaman dayatma ve zorlamadan yana olmadım. bir gurup müsliman böyle bir izlenim oluşturdu ve çoğu müsliman şimdi bu önyargının kurbanı.

Kuran-ı Kerimde "Onların Allah’tan başka dua ettikleri tanrılarına hakaret etmeyin" ayeti var en'am suresinde.
bu inançlara saygıyı gösterir. birçok yerde hoşgürü ve diyalogla alakalı ayetler ve hadisler var.
diyeceğim o ki, tek düze insan tipi dünya üzerinde hiçbir zaman olmadı ve olamaz, bu 1400 sene evvelde olmadı 2000 sene evvelde....   
buda demek oluyorki beraber yaşamayı öğrenmeli, inançlara saygı duymalı,
kendi inancımızı yaşayarak ve anlatarak tebliğ ve temsil edebiliriz.
başka inançları yere yatırıp, onların üzerine çıkarak sesimizi daha fazla duyurmak yanlıştır.
bu konuda en objektif yaklaşım BİLİMSEL yaklaşmaktır. yani TARİH BİLİMİ kurallarına uyarsak sanırım objektif olmayı başarabilirz.

kim neye inanırsa inansın, herkesin kendi doğrusu vardır, ama sonuçta doğru birdir. hepimizin menşei aynı sonuçta inancımız farklı olsada. doğrusunu bulmak büyük bir erdem ama bulamadanda birbirimze ve inançlarımıza saygı duyabiliriz...

 "Yahudi'nin gözleri yok mu? Yahudi'nin elleri, organları, duyuları, sevgileri, arzuları yok mu? Onun karnı da aynı yemekle doymuyor mu? Ya aynı silâhlardan o acı duymuyor mu? Aynı hastalıklara o da tutulmuyor mu? Aynı ilâçlardan o iyilik bulmuyor mu? Bir Hıristiyan kadar aynı kışın soğuğu, aynı yazın sıcağı ona dokunmuyor mu? Bizi gıdıklarsanız gülmez miyiz acaba? Bizi yaralarsanız akmıyor mu kanımız? Bizi zehirlerseniz çıkmıyor mu canımız? ....."
william shakespeare

   

Çevrimdışı Ekber_16

 • Kayıtlı kullanıcı
 • İleti: 63
Ynt: Hz. Muhammedin hitap ettiği ayetler
« Yanıtla #51 : 04 Şubat 2012, 15:31:21 »
Yanlış anlaşılmak...! Bu benim üstesinden gelemediğim en büyük zaafım...! Belki hiç konuşmamalıyım... ! teşekkürler arkadaş...!

Çevrimdışı kutu kola

 • Kayıtlı kullanıcı
 • İleti: 20
Ynt: Hz. Muhammedin hitap ettiği ayetler
« Yanıtla #52 : 04 Şubat 2012, 15:33:22 »
ben de teşekkür ederim herkese


 facebook twitter
 


2008 yılından beri ruhsal, mistik, parapsikoloji, ezoterizm vb gibi konu ve tartışmanın yayınlandığı sitemiz; zamanın ruhuna göre misyonunu tamamladığı için, yeni üyelik, yeni konu ve yorum gönderimi sistemine kapatılmıştır.

Sitemizi bir ansiklopedi gibi, web ve mobil telefon üzerinden okuyabilir, arama yapabilir , çeşitli konulara bakabilirsiniz. Facebook üzerinden tekamül, sevgi, evrensel insan, üst bilinç çerçevesinde paylaşımlarımız devam edecektir. Soru ve görüşleriniz için en altta iletişim linkinden mail atabilirsiniz.

Ruhunyolculuğu sitesi ruhsal konularda bilgi vermek amaçlı kurulmuş bir paylaşım sitesidir. Sitemiz üzerinde yayınlanan yazılar ve yorumlarda yazarlar sorumludur.Bilgi & sosyal medya: Facebook | iletişimSMF 2.0.11 | SMF © 2016, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder | Seo4Smf 2.0 © SmfMod.Com | Smf Destek

Manuscript design by Bloc