Ruhun Yolculugu

17 Mart 2018, 20:58:16
Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.


Ruhun Yolculugu » FELSEFE » Filozoflar » FİSAGOR

Gönderen Konu: FİSAGOR  (Okunma sayısı 2161 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ayışığı

  • Kayıtlı kullanıcı
  • İleti: 1203
FİSAGOR
« : 19 Ekim 2008, 19:41:53 »
Fisagor,  M. Ö. 570’de Dünya’ya  geldi.İlk  derslerini Tales ve Anaksimandres’ten aldı. Daha sonra Delf  Mabedi’nde eğitilmiş ve  Ezoterik Öğretiler  dünyasına  asıl önemli adımını burada atmıştır.
Buradaki eğitimini tamamladıktan  sonra , bir zamanlar  Orfe  tarafından  Delf’te yaşatılan buöğretinin ana kaynağını öğrenmeye karar vererek  Mısır’a gitmiştir.
Mısır’da  İsis ve Osiris  inisiyasyonu’na dahil oldu. 23 yıl boyunca Teb ve Menfis  kentlerindeki  Mısır mabetlerinde kaldı.  Fisagor  Mısır’da önüne konan her türlü güçlüğe ve her türlü sınava sarsılmaz bir sabır ve cesaretle katlanabilmişti. Sonu ölümle dahi noktalanabilecek sınavlardan birinde başarıyla çıkan   Fisagor’a  bir rahip (hiç korkmadın mı  ) diye sorduğunda
-Asıl hayatın Öte Alem -deki  hayat  olduğunu bilenler  için bu dünyada ölmenin ne anlamı olabilir ki….
D iye  cevaplamıştır.
Yıllarca süren eğitimi sırasında kendisine majik çalışmalarla ilgili  de son derece kapsamlı bilgiler aktarılmıştı. Okulunda kullandığı  Evrensel  Prensipler  Bilimi’ni de rahiplerden öğrenmişti.  Fisagor, Mısır inisiyasyonu’nun son aşamasına kadar gelebilmeyi  başaran ender inisiyelerden  biri  olmuştu. Kendisine gelmiş olduğu ülkesine dönerek  kendi okulunu kurma izni verildiği sıralarda  Mısır işgal edildiği için  çok sayıdaki rahiple  tutsak edilmişti. Babil’e esir olarak götürüldüğü sıralarda Babil, karanlığın ve dejenerasyonun hüküm sürdüğü ve merkez  konumundaydı.   
 Fisagor diğer Mısırlı rahiplerle birlikte 12 yıl Babil’de tutulmuştu. Gözaltında    geçen yıllar , Fisagor’a     
dünya üzerindeki inisiyatik geleneklerin büyük bir bölümünü ve dinler tarihini  araştırma imkanı sunmuştur.   
Tüm dinlerin farklı sosyal ihtiyaçlar için  farklı görünümlere bürünmüş , tek bir hakikatin ışınlarından
Başka şeyler olmadıklarını artık apaçık bir şekilde bilmekte  idi.
Mısır mabetlerinde  edindiği majik yeteneklerini de burada geliştirme imkanı bulmuştu. Bu konuda           
Özellikle eski  Zerduşt   rahiplerinden çok yararlanmıştır.Tüm bu    gözlem ve çalışmaları sırasında halkın uyguladığı -dua- ve -ibadet-in de eski majik nitelikli prensiplerden kaynaklanmış ritüeller oldugunu farketmişti.halk bunların farkında degildi ve zaten halkda bu ritüelleri olması gerektigi giibi degil sadece şeklen yapabiliyordu.
Ülkesine döndüğünde vatanını can çekişir bir halde buldu.Mısırı işgal eden güçler burasınıda darmadagın etmişti. Okullar ve mabetler kapatılmış inisiyeler dağılmıştı.       
 Fisagor’un      ilk işi 35 yıl boyunca edindiği inisiyatik kültürün bir sentezini  Delf Mabedi’nde tesis etmek oldu.Bir yıl gibi kısa bir sürede Delf Mabedini eskisindende güçlü bir hale getirdi.Delf Mabedini canlandırdıkdan sonra italyaya geçti.Taranto Körfezinin uç noktasında bulunan Kroton’da kendi okulunu kurdu.       Fisagor’un kurmuş oldugu okul , inisiyatik bir okul olma özelliğinin haricinde aynı zamanda bilimsel bir akademi olma özelliğinede sahipti. Bu okulda inisiyatik çalışmalar, dinler tarihi ve insanın içsel gelişimi ile ilğili bilgilerin yanı sıra fizik , matematik, astronomi, siyaset bilimi ve benzeri maddi bilimlerede agırlıklı olarak yer veriliyordu.Fisagor bu bilimlere -insan bilgisinin tümünü kuşatan - anlamına gelen MATEMALAR ismini vermişti.Bugün kullanılan matematik ismi bu sözcükten türemiştir.
Fisagor kurduğu okulda, devlet yönetimi biçimi ile ilgili ilk kez orfe -nin ileri sürdüğü bir model üzerinde de yoğun olarak çalıştı. Bu yönetim biçiminin temeli ülkeyi yönetecek grubun inisiyatik bilgilere sahip kişiler arasından seçilmesi prensibine dayanıyordu.Fisagorun açtıgı okulu küçük bir site devletinde yer aldığı için bu modeli uygulamıştır.
Yönetimin inisiyelerce gerçekleştirilmesi bir anda çok farklı bir yönetim biçiminin ortaya çıkmasına neden oldu.Bu yönetimde öylesine büyük bir başarı elde edildiki , Fisagor cu yapılaşma giderek Güney italyanın diğer kentlerine ve Akdeniz’deki irili ufaklı adalarada sıçramıştır.Hepside merkezi Kroton’da bulunan Fisagor Okuluyla direkt bağlantılı bir şekilde çalışmışlardır. Fakat bu olumlu yönde ilerliyen çalışma,inisiyasyona dahil edilmiyenler tarafından aleyhte yapılan olumsuz konuşmalar sonucu Fisagor -culara muhalif bir grup kuruldu.Bu grup ve yandaşları Fisagor okulunun en önde gelen 40 asli üyesinin bir evde yaptıkları toplantıyı basarak 38 kişiyi katlettiler.

Fisagor  Öğretisi’nin Temel Görüşleri
-Ruh ölümsüzdür
-insan ruhu, İlahi Ruh’ un bir cüzzü, bir kıvılcımıdır.
-Ruhlar arasındaki farklılık, yaşamların çoğulluluğuyla açıklanabilir. Tekrar doğuş  bu nedenle kaçınılmaz bir kaderdir.
Ruh ve madde birbirleriyle etkileşim içinde birlikte tekamül etmektedir.
-İnsanlık basamağı tekamülün  bir aşamasıdır. Ama sonu değildir. İnsanlık  aşamasından  sonra geçilecek olan safha İlahilik aşamasıdır.
-İlahlar  Alemi’ni  anlamanın yolu insanın kendi sırlarına ulaşmasıyla mümkündür. Bu, Fisagor’un Öğretisinde(kendini bilmek ) olarak nitelendirilmiştir.
-İnsanlık aşamasından İlahilik aşamasına geçişi inisiyasyon sağlar. Bu aşamada tekrar doğuş zorunluluğu ortadan kalkar. Bu aşamaya ulaşabilenler için artık dünyaya tekrar doğma zorunluluğu ortadan kalkar .Ancak bu düzeye erişebilmiş varlıklar  dünyaya özel görevlerle yeniden  gönderilebilirler. Bu tür varlıklar bedenli oldukları halde Tanrısal nuru bünyelerinde barındırabilirler ve dünyaya  bu ışıklarını saçarlar.
-Evren tümüyle canlıdır.
-Tüm evren matematiksel olarak düzenlenmiş bir bütündür. Sayılar üzerine  kurulu bir düzene sahiptir. Bu sayısal düzenle ilgili bilgiler sayısal sembolizmde  gizlenmiştir.Bu sembolizimin şifresi inisiyasyonla  çözülebilir.
-Tekamül  hayatın yasasıdır. Sayı evrenin yasasıdır. Birlik ve Teklik ise Tanrı’nın yasasıdır.
-Alemler

2i şekillendiren ve kozmik cisimleri muazzam kütleler halinde yoğunlaştıranlar ruhlardır.
-Alemler İlahi Ruhlar tarafından yönetilir sevk ve idare edilir.
-Dünya altı tufan geçirmiştir. Bu tufanların kaotik  g,bi görünen periyodik bir devreselliği vardır. Her bir tufanla bir devre (siklus)kapanmış yeni bir devre açılmıştır.
-Her bir tufanın adem ve havvaları vardır. Bir zamanlar yeryüzünde de yaşamış olan üstün  düzeyli  varlıklar, zamanı geldiğinde evrensel yasalar uyarınca yeni canlı türlerinin ortaya çıkmasını sağlarlar.
-Uyku, rüya vecd Öte Alem’in açık olan üç kapısıdır. Ruh ilmi ve kehanet  sanatı  bu kapılardan gelir.


kaynak: antik mısır sırları
ERGUN CANDAN


 facebook  twitter
 


2008 yılından beri ruhsal, mistik, parapsikoloji, ezoterizm vb gibi konu ve tartışmanın yayınlandığı sitemiz; zamanın ruhuna göre misyonunu tamamladığı için, yeni üyelik, yeni konu ve yorum gönderimi sistemine kapatılmıştır.

Sitemizi bir ansiklopedi gibi, web ve mobil telefon üzerinden okuyabilir, arama yapabilir , çeşitli konulara bakabilirsiniz. Facebook üzerinden tekamül, sevgi, evrensel insan, üst bilinç çerçevesinde paylaşımlarımız devam edecektir. Soru ve görüşleriniz için en altta iletişim linkinden mail atabilirsiniz.

Ruhunyolculuğu sitesi ruhsal konularda bilgi vermek amaçlı kurulmuş bir paylaşım sitesidir. Sitemiz üzerinde yayınlanan yazılar ve yorumlarda yazarlar sorumludur.Bilgi & sosyal medya: Facebook | iletişimSMF 2.0.11 | SMF © 2016, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder | Seo4Smf 2.0 © SmfMod.Com | Smf Destek

Manuscript design by Bloc