Ruhun Yolculugu

17 Mart 2018, 21:22:12
Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.


Ruhun Yolculugu » TARTIŞALIM » Tartışma Konusu » İnsan nasıl bir varlıktır? Negatif mi, yoksa pozitif mi?

Gönderen Konu: İnsan nasıl bir varlıktır? Negatif mi, yoksa pozitif mi?  (Okunma sayısı 13642 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Minerva Rinda

 • MINERVA
 • Kayıtlı kullanıcı
 • İleti: 737
 • HERKES GERÇEĞİNİ HAKİKAT ZANNEDER...
Biz insanlar neye göre negatif neye göre pozitif katagoriye giriyoruz? Lütfen açıklamaların teknik terimler içermemesi rica olunur.

Saygılarımla
« Son Düzenleme: 21 Ocak 2009, 12:11:04 Gönderen: rinniel MINERVA »

Çevrimdışı Sirius66

 • Kayıtlı kullanıcı
 • İleti: 94
Ynt: İnsan nasıl bir varlıktır? Negatif mi, yoksa pozitif mi?
« Yanıtla #1 : 21 Ocak 2009, 12:38:07 »
Genel tanıma göre kendine hizmette daha belirgin olan, kendini daha fazla seven kısaca önce ben diyen insanlar negatif eğilimli oluyorlar. Yani burda sevgi ve hizmetin hangi yönde aktif olduğun önemli. Dışa açılımlı, sevgiyi paylaşan ve başkasına hizmetten hoşlananlarda tabiiki pozitif kutbiyete yakın olanlar. Kanal bilgileri doğru ise 6.yoğunlıktan sonra negatiflerde pozitif oluyorlar. Aslında ikiside sonuç itibariyle BİR'e hizmettir. Önemli bit ayrıntı şu ki pozitif tekamül hızı negatiften çok daha hızlıdır.

Çevrimdışı secretman

 • Kayıtlı kullanıcı
 • İleti: 264
Ynt: İnsan nasıl bir varlıktır? Negatif mi, yoksa pozitif mi?
« Yanıtla #2 : 21 Ocak 2009, 13:15:20 »
paylaşımınız için teşekkürler

İnsan nasıl bir varlık?
 

İnsanın ne olduğuna ilişkin tartışmalar tarih boyunca insan ile çeşitli sıfatları yan yana getirmiştir; insan toplumsal bir varlıktır gibi. Farklı düşünürler bu tanımlamaları çeşitlendirmişlerdir. `İnsan ekonomik bir varlıktır`; `insan siyasi bir varlıktır`; `insan düşünen bir varlıktır`; `insan ahlak sahibi bir varlıktır` vesaire. Başlarsanız sürer gider insanın tanımlayıcı, ayırıcı sıfatları ardı ardına.

Kendiniz de üretebilirsiniz bunlardan aslında; örneğin insan, salatalığı turşu haline getirip tüketen bir varlıktır. Bu insanın icatçı bir kimliği olduğunu da gösterir. Diğer canlılar salatalığı, salatalık olarak tüketmeyi yeterli bulur.

Hayvanlar reçel, salça, pekmez, ekmek yapmazlar. Patatesi yağda kızartarak yiyen, melodilere şarkı sözleri yazan, grip aşısı olan, tatile çıkan, çok şişmanladığı için rejim yapan, etini yediği hayvanın derisini, giysi ya da aksesuar olarak kullanan da insandır. Kendi ayakları, yüzgeçleri ya da kanatlarıyla bir yerden bir yere gitmek yerine araçlar inşa eden, bu araçları petrol denilen bir şeyle hareket ettiren, sonra o petrol için -beslenme amacıyla değerlendirmediği halde- milyonlarca türdeşini katledebilen varlıktır, insan dediğimiz. Başka bir hayvana bu durumu anlatabilseniz `yiyemediğiniz bir şeyi niye öldürüyorsunuz, madem öldürdünüz niye yemiyorsunuz` diye sorardı herhalde! Biz hayvanlardan daha akıllı olduğumuza göre, bir gün bu sorunun cevabını buluruz umudundayım.

İnsan aynı zamanda doğadaki diğer varlıklardan farklı olarak, doğaya uyum sağlamak yerine, onu kendince şekillendiren ve doğayı kendisiyle uyumlu hale getirmeye çalışan da bir varlık. Kendi ömrünü uzatmaya çalışırken diğer her şeyin ömrünü kısaltmaktan kaçınmayan bir tavır meşru, onun için. Ne domatese, çileğe, kiraza huzur veriyor; ne tavuğu, koyunu, kuzuyu kendi haline bırakıyor. Tarım ilacı, hormon, antibiyotik ne varsa kullanılıyor. Her şeyin ömrü, lezzeti, değeri insana göre belirleniyor. Tüm evren insana hizmet için bahşedilmiş sanki. Aziz Augustine, üzerinde yaşadığımız bu yerküreye civitas diabolic yani `şeytanın krallığı derken, bir şeyler mi kastetmişti acaba?` diye düşünüyor insan. `İnsan şeytani bir varlıktır` diyen bir filozof olmuş muydu bu güne kadar, bilemiyorum. Ama en azından `insan, şeytanın ara ara dürttüğü bir varlıktır` iddiasını ben destekliyorum.

İnsan üreten de bir varlık, hep kötülerden söz etmeyelim. Tüketilemeyen şeyleri tüketilir hale getiren, yaşanamaz ortamları yaşanabilir kılan, sellere karşı baraj kuran, yangınları söndürebilen, eşsiz abideler inşa edebilen, sanat üretebilen, yazabilen, düşünerek bulabilen bir canlı türü insan. Merhamet ve vicdan sahibi bir varlık. Sevmeyi de bilen, ihaneti ve ardından affetmeyi de. Yaradanı bilen, yaradılanın çaresizliğini de, itaat etmeyi de bilen reddetmeyi de. Ve belki de insan, her şeyden daha fazla, bilebilen bir varlık.

Bütün insan varoluşu da bir bilgi edinme sürecinden ibaret. Bu süreç doğum anında, hayata gelme halinin bilgisi ile başlamakta. Bilinen ilk şey yaşamak gerektiği. Bebek de zaten bunun için ilk nefesi alması gerektiğini bilir. Annesinin göğsünü emmelidir, bu onun bilgisidir. Yaşamak için beslenmek ve nefes almak zorundadır. Yürüdüğü zaman yürümenin, büyüdüğü zaman büyümenin, sevdiği zaman sevmenin, dans ettiğinde dans etmenin bilgisini alır. Yaşanan her an, o anın bilgisini taşır. Ve insan bütün bir ömür, anların bilgisini depolar.

Acılar, öfkeler, sevinçler, mutsuzluklar o anların bilgisidirler. Çok an yaşamışlık, çokça bilgi edinmişliktir. Yaşlılık, yaşlılığın bilgisini getirir. Alzheimer olmadan, alzheimer olmuş bir insanın bilgisine sahip olunamaz. Kader denilen şey de, sonunda tüm bu bilgilerden nasıl bir kitaba dönüşeceğinizin yolculuğudur. Her insan farklı bir kitaptır. İnsan en bilgili olduğu anda, yani ölümün bilgisini de aldığı anda hayata veda eder. Bilgi toplama süreci sona ermiştir. `İnsan ölümlü bir varlıktır`.

Kitabın son cümlesinde ise bazı insanların ardından morte yani öldü; bazılarının ardınsa vixid yani yaşadı yazacaktır.

alıntı

hayatınızda güzellikler olması istemiyle

Çevrimdışı aydin

 • Kayıtlı kullanıcı
 • İleti: 9
Ynt: İnsan nasıl bir varlıktır? Negatif mi, yoksa pozitif mi?
« Yanıtla #3 : 21 Ocak 2009, 16:32:45 »
Ruhçular insanı "en aşağılık duygular ile en yüce ve asil duyguları aynı anda uhdesinde bulundurabilen bir varlık" olarak da tanımlıyorlar.
Nitekim bir işkenceci ya da  cellad işini yaptıktan sonra eve gidip çocuğunun başını (gerçekten) sevgi ile okşayarak onu ne kadar çok sevdiğini söyleyebiliyor.
Sevgiler
Aydın

Sondaki Adam

 • Ziyaretçi
Ynt: İnsan nasıl bir varlıktır? Negatif mi, yoksa pozitif mi?
« Yanıtla #4 : 22 Ocak 2009, 12:17:33 »
Önce bu soruya şöyle bir giriş yaparak başlayalım,

Osirius'un Yeniden dirlişi MİT'ine göre..."İnsanlar İllüzyonla gerçekliğin var olduğu noktada birleşmişlerdir."

Bu ifadeden harekette insanlar hem negatif, hemde pozitif davranış ve kişilik kalıplarını Özünde barındıran ama uygulamaya geldiğinde bu 2 özellikten birine daha fazla kayarak yaşamda yol almaya çalışan varlıklardır...

Yine Bilgi Kitabı'ndaki çok doğru bulduğumuz bir deyime göre de şöyle bir ifade de kullanılmıştır ve ilginçtir...

"Her Öz'ün bulunduğu evrim bilincine göre bir neşriyat alanı vardır. Ancak negatiflik Öz de değil, dünyevi düşüncelerdedir."  Bu deyimin ilerleyen yazımlarında da dünyada bedenlenen insanların dünyevi yaşamda yol almaya çalışırken yaşam içindeki gidiş periyodundan dünyevi düşüncelerindeki negatif düşünceleri pozitif düşüncelere çevirme çabası içinde olduğunu görmekteyiz. Ancak bunda da pek başarılı olamamaktadırlar.

Negatif yaşam biçiminde varlığa saygı olmaz. Varlık kendine hizmet bilinci içinde sadece ama sadece kendi çıkarını düşünerek yol almaya çalışır. Pozitif düşünce kalıplarında başkalarına hizmet barizdir ve varlık gelişimini toplum içinde başkalarına hizmet ederek yaşamaya ve bu yaşamını bir yaşam biçimi haline getirmeye çalışır...

Gelelim asıl olana, ha negatif, ha pozitif  her iki yaşam ve davranış biçimi de yine RA Terminolojisine göre bir sapma olup, Yaratan'ın kendi kendini tanımasının Siz insanlar vasıtası ile tatmasıdır... Ancak Bizler zaman zaman bu tip sitelerde aman bu bilgi negatif, aman bu pozitif dikkat edin falan ve kabul etmeme gibi saplantılara giriyoruz. Bunun nedeni evrenlerdeki gelişim sürecine ve pozitif / negatif dengesine baktığımızda pozitife %95 ve negatife %5'lik  payın verimesinden dolayı, Kişileri pozitif olun ve O kutbiyette yol alına yöneltmekteyiz. Bunun nedeni pozitif yoldan tekamülün daha kolay ve akıcı olmasındandır. O açıdan dünyanız ortalamasında da %95---%5 oranı mevzubahistir ve bilgi verilme ve sindirilme olayında asla 1 puanlık daha negatife hak verilemez!!!.

Hatırlarsanız Kosapya celselerinin yayınlanmasına da Ruhsallık açısından oranın bozulmaması uğruna böyle bir sürtüşmeye girmiştik... Sevgiler...

Çevrimdışı Minerva Rinda

 • MINERVA
 • Kayıtlı kullanıcı
 • İleti: 737
 • HERKES GERÇEĞİNİ HAKİKAT ZANNEDER...
Ynt: İnsan nasıl bir varlıktır? Negatif mi, yoksa pozitif mi?
« Yanıtla #5 : 22 Ocak 2009, 12:32:56 »
Öncelikle satırlarınızda hemen gözüme çarpan ilk şey; biz insansak siz nesiniz?

Başka bir soru da: Bizler 1.2. ve 3. boyutlara göre nasıl bir varlığız. (+) yoksa (-) mi?

Ben hala Kasyopya Celselerini okumaya  devam ediyorum.

Sondaki Adam

 • Ziyaretçi
Ynt: İnsan nasıl bir varlıktır? Negatif mi, yoksa pozitif mi?
« Yanıtla #6 : 22 Ocak 2009, 12:44:52 »
Minerva,

Ben, Biz ve Siz, deyimini sık sık kullanırım ve bütüne ait anlamındadır. Bunda art niyet aramanıza sebep yok...

İnsanlık 3.boyut varlığı olduğundan şimdiki düzen için konuşuyorum.... Ve dünyada yaşayan insanlar açısından  şöyle böyle bir oran verecek olursak... Dünyada mevcut şimdi yaşayanların ortalaması pozitif açıdan %11-95 arasında değişmektedir. Bir kişiye tam negatif demek için Oranının %95 ve üzeri negatif ve kendini yalıtmış olması gerekecektir. 7 milyar varlığın yaşadığı dünyada şu an en negatif dediğiniz varlığın oranı %89 dur ve asla ama asla ne negatif nede pozitif hasata uygundur. Yani sorduğunuz soruda bahsedilen dünya insanı için ne tam negatif nede tam pozitif  ifadesi kullanamayız....

Kosapya celselerini okumaya devam edin!!!. O Sizin için bir anlam ifade ediyor olabilir.. Benim için asla anlam ifade etmiyor, nedeni ise %95 ve üzeri negatif bir uygarlık olmasındandır. Hemde bellek bileşimi oluşmuş bir uygarlık!!!...
« Son Düzenleme: 22 Ocak 2009, 13:04:37 Gönderen: Sondaki Adam »

Çevrimdışı Minerva Rinda

 • MINERVA
 • Kayıtlı kullanıcı
 • İleti: 737
 • HERKES GERÇEĞİNİ HAKİKAT ZANNEDER...
Ynt: İnsan nasıl bir varlıktır? Negatif mi, yoksa pozitif mi?
« Yanıtla #7 : 22 Ocak 2009, 13:35:41 »
Bizler 1.2. ve 3. boyutlara göre nasıl bir varlığız. (+) yoksa (-) mi?

Bu soruya bir cevap arıyorum ben. Onlara göre biz negatif mi yoksa pozitf miyiz?

Sondaki Adam

 • Ziyaretçi
Ynt: İnsan nasıl bir varlıktır? Negatif mi, yoksa pozitif mi?
« Yanıtla #8 : 22 Ocak 2009, 14:15:31 »
Sevgili Minerva,

Sorunuz karışık ve yeterince alt boyuttaki varlıklara göre bir anlam ifade etmediğinden nasıl cevap vereceğimi de bilmiyorum. Yada benzetmelerle cevap verebilirim....

Her alt boyut varlığı kendinden yüksektekini gelişmiş olarak  algılayacağından, ayrıca Onları yok edici gibi de göreceğinden, kendi persfektiflerinden o varlıklara Tanrılar gözü ile bakacaktır. Aslında sorduğunuz soruyu dolaylı olarak nereye getirmeye çalıştığınızı da hissediyorum... Bence 1.2.boyut varlığı negatif/pozitif olgusunun ne olduğunu bile bilmemektedir. O yüzden kendinden yüksektekilere 3.boyut ve ötesindekilere yokedici gözüyle bakacaktır. Nedeni Onlar karşısında son derece aciz olmasındandır... Gelelim 3.boyut varlığına... Bu boyutta varlık alt skalalarda yaşam mücadelesi veriyorsa üstekilere korku ile yaklaşacak ve negatif zannedecektir.  Yokedicilik derken tam negatifliği kastettiğime dikkat ediniz... Eğer 3.boyut insanı bu boyutta epey ilerlemiş ve idrak sıçrayışını yapmış ve bu sitedekiler gibi evrensel arayış içine girmişse O zaman üst boyuttakileri sınıflandırarak Onlar hakkında kendi içsel persfektifine göre davranacak negatif/pozitif ayrımını sorgulayacaktır...

Şimdi dünyadaki duruma bakacak olursak, pek çok insan uzaylılara yani üst boyuttaki varlıklara korku ile ve temkinle yaklaştığından onları negatif gibi algılama eğilimi içine girmiştir bu yanlıştır. Yada dünyeviliğin etkisinde fazla kalmaktandır... Asıl olan gelişmişliğini tamamlamış ve bu dünyadan çıkış yapacak 3.boyut sonu varlığının idrak anlayışının pozitif/negatif olgusuna nasıl yaklaşacağıdır... Sevgiler...

Çevrimdışı Minerva Rinda

 • MINERVA
 • Kayıtlı kullanıcı
 • İleti: 737
 • HERKES GERÇEĞİNİ HAKİKAT ZANNEDER...
Ynt: İnsan nasıl bir varlıktır? Negatif mi, yoksa pozitif mi?
« Yanıtla #9 : 22 Ocak 2009, 14:52:35 »
Neye göre alt boyuttaki varlıklara birşey ifade etmez?

Çevrimdışı Güvercin

 • Kayıtlı kullanıcı
 • İleti: 14
Ynt: İnsan nasıl bir varlıktır? Negatif mi, yoksa pozitif mi?
« Yanıtla #10 : 22 Ocak 2009, 14:57:46 »
insanda hem + hem - bir arada bulunur. iki zıt olunca derecesi sabit durmaz. hangisini güçlendirirse o yönde ilerler.
insan en aşağı varlıktan aşağı olabileceği gibi en üstün varlıktan da üstün olabilir. Hz.Muhammed sav yaratılmışların en üstünü. Melek değil ama meleklerden üstün. Firavun gibiler ise hayvanlardan daha alt derecede.

Çevrimdışı Minerva Rinda

 • MINERVA
 • Kayıtlı kullanıcı
 • İleti: 737
 • HERKES GERÇEĞİNİ HAKİKAT ZANNEDER...
Ynt: İnsan nasıl bir varlıktır? Negatif mi, yoksa pozitif mi?
« Yanıtla #11 : 22 Ocak 2009, 15:02:29 »
Bu tür yargılamaları kesinlikle kabul etmiyorum (kendi şahsım adına). Kimin kimden üstün olduğunu sadece Allah bilir - ki şu anda konuyu dinsel ve islami açıdan değil, ruhsal gelişim (spiritüel açıdan) iredeliyoruz.

Saygılarımla

Sondaki Adam

 • Ziyaretçi
Ynt: İnsan nasıl bir varlıktır? Negatif mi, yoksa pozitif mi?
« Yanıtla #12 : 22 Ocak 2009, 15:19:36 »
sevgili Minerva,

Bir varlık düşünün idrak yok, düşünce yeterince gelişmemiş, sorgulamanın bile ne olduğunu bilmiyor ve kısaca akıl-mantık-şu'ur 3'lüsünü kullanmadan aciz demeyelim de, O aşamada değil... İnsanlarda akıl-mantık-şu'ur 3'lüsü geliştikçe dengededir... 1.2.boyut varlıklarında akıl-mantık-Şu'ur olmadığından yüksek olgulara Tanrısal persfektiften ve inanılmaz olarak bakacaktır... O açıdan yeme-hayatta kalma-üreme aşamasındaki bir varlık grubundan nasıl idrak ve şu'ur gelişimi en önemlisi mantık beklersiniz.. Durum budur. Bunu anlatmaya çalışıyorum. 1.2. boyut varlıkları bireysel ruh olmadıklarından grup ruhu taşıdıklarından durum bu açıdan değerlendirilmektedir... İnsanlar için ise 3.boyut varlıkları olduğundan akıl-mantık-şu'ur 3'lüsü devrededir ve İnsanlık yüksek boyuta ilk  girişin eşiğidir. Yani başlangıçtır. Birde 4.boyut ve ötesini düşünün imkansızlık devreye dünyeviliğe göre girecektir!!!. Sevgiler...

Çevrimdışı Minerva Rinda

 • MINERVA
 • Kayıtlı kullanıcı
 • İleti: 737
 • HERKES GERÇEĞİNİ HAKİKAT ZANNEDER...
Ynt: İnsan nasıl bir varlıktır? Negatif mi, yoksa pozitif mi?
« Yanıtla #13 : 22 Ocak 2009, 15:32:06 »
2. ve 3. boyutarası olan hayvanlar (yanılıyorsam düzeltiniz) açısından durum da böyle midir?

Saygılarımla

Sondaki Adam

 • Ziyaretçi
Ynt: İnsan nasıl bir varlıktır? Negatif mi, yoksa pozitif mi?
« Yanıtla #14 : 22 Ocak 2009, 16:39:27 »
Evet Minerva

2.ve3.boyut arası demeyelimde, 2.boyuttan 3.boyuta geçişin eşiğinde memeli hayvan formunun son aşamasındaki varlık diyelim. Bu durumda bile hala grup ruhu taşıdığından akıl-mantık-şu'ur 3'lüsünü devreye sokamamıştır. 3.boyuta geçişle bireysel ruh kazanarak insan prototip genlerinden aşı alarak bedenlenecektir ama belki de diyorum 10-15 yaşam hala 2.boyutun sonları özelliğinde kalarak bir-kaç yaşam yaşayacak ve daha sonra 3.boyuta tam uyum sağlamaya başladığında akıl-mantık-şu'ur üçgenini kurmaya başlayacaktır....


 facebook twitter
 


2008 yılından beri ruhsal, mistik, parapsikoloji, ezoterizm vb gibi konu ve tartışmanın yayınlandığı sitemiz; zamanın ruhuna göre misyonunu tamamladığı için, yeni üyelik, yeni konu ve yorum gönderimi sistemine kapatılmıştır.

Sitemizi bir ansiklopedi gibi, web ve mobil telefon üzerinden okuyabilir, arama yapabilir , çeşitli konulara bakabilirsiniz. Facebook üzerinden tekamül, sevgi, evrensel insan, üst bilinç çerçevesinde paylaşımlarımız devam edecektir. Soru ve görüşleriniz için en altta iletişim linkinden mail atabilirsiniz.

Ruhunyolculuğu sitesi ruhsal konularda bilgi vermek amaçlı kurulmuş bir paylaşım sitesidir. Sitemiz üzerinde yayınlanan yazılar ve yorumlarda yazarlar sorumludur.Bilgi & sosyal medya: Facebook | iletişimSMF 2.0.11 | SMF © 2016, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder | Seo4Smf 2.0 © SmfMod.Com | Smf Destek

Manuscript design by Bloc