Ruhun Yolculugu

08 Şubat 2016, 22:55:06
Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?


Ruhun Yolculugu » DİNLER » Dinler » İNSAN NASIL YARATILDI?

Gönderen Konu: İNSAN NASIL YARATILDI?  (Okunma sayısı 4914 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ast

 • Kayıtlı kullanıcı
 • İleti: 2074
İNSAN NASIL YARATILDI?
« : 19 Aralık 2010, 19:21:14 »
İnsan Nasıl Yaratıldı?

Nors Mitolojisi

Geniş omuzlu, adeleli tanrıları ve balık etli tanrıçalarıyla İskandinav ve Germen kavimlerinin eski Nors dini, kesinlikle çok ilginç bir yaratılış miti. Norse bilimine göre Dünya (Midgard) var olmadan önce, ateş kılıcını kullanan Surt tarafından korunan korla kaplı Muspell; büyük bir boşluk olan Ginnunagagap ve buzlarla kaplı Niflheim vardı. Niflheim’ın soğuğu Muspell’in alevlerine dokunduğunda buzların çözülmesiyle dev Ymir ve büyük inek Audhumla ortaya çıktı. Sonra, inek, tanrı Bor ve karısını yalayarak hayata döndürdü. Çift’in Buri adlı bir çocuğu oldu. Buri’nin ise üç oğlu oldu: Odin, Vili ve Ve. Oğullar kalkıp Ymir’i öldürdü. Ymir’in etinden Dünya; kemiklerinden dağlar; saçından ağaçlar; kanından ise nehir ve denizler yaratıldı. Ymir’in içi oyulmuş kafatasından tanrılar yıldızlı cenneti yarattı.

Perslerin dini, Zoroastrianizm

Pers bölgesinin Bundahişn’i, tanrı Ahura Mazda tarafından yaratılan dünyayı anlatıyor. Dağ Alburz, gökyüzüne değene kadar 800 yıl büyüdü. Göğe dokunduğu noktadan yağmur yağmaya başlayınca Vourukaşa denizi ve iyi büyük nehir meydana geldi. İlk hayvan olan beyaz bir boğa Veh Rod nehrinin kenarında yaşıyordu fakat kötü ruh Angra Mainyu onu öldürdü. Boğanın spermleri aya taşındı ve birçok hayvan ve bitki yaratıldı. Nehrin diğer kıyısında güneş gibi parlayan ilk adam Gayomard yaşıyordu. Angra Mainyu onu da öldürdü. Güneş, spermlerini 40 yıl arıttı ve onlardan revent bitkisi filizlendi. Bu bitki ilk ölümlüler Maşya ve Maşyanag’a dönüştü. Angra Mainyu, onları öldürmek yerine kendine tapmaları için kandırdı. 50 yıl sonra ikiz çocuk dünyaya getirdiler ama günahlarının borcu olarak çocukları yediler. Uzun bir zaman sonra yine ikiz çocukları dünyaya geldi; onlardan da bütün insanlar (özellikle de Persler) meydana geldi.

Babil’in nehirlerinin kıyısında

Babil yaratılış miti Enuma Elish, su tanrıları Apsu ve Tiamat ile başlar ve daha genç Ea ve erkek kardeşleri gibi birçok tanrının yaratılışını anlatır. Fakat bu genç tanrılar o kadar çok gürültü yapar ki Apsu ve Tiamat uyuyamazlar. Apsu onları öldürme planları yapar ama Ea hızlı davranıp Apsu’yu öldürür. Tiamat öç almak için aralarında çılgın köpek ve akrep adamın da bulunduğu birçok canavar yaratır. Ea ve tanrıça Damkina kendilerini koruması için , dört gözü, dört kulağı olan dev tanrı Marduk’u yaratır. Marduk, Tiamat ile dövüşürken rüzgarları silah olarak kullanır ve Tiamat’ın boğazına kötü bir rüzgar fırlatır; sonra da kalbine ok saplayarak öldürür. Marduk, Tiamati’nin vücudunu ortadan ikiye böler ve yeri ve gökleri yaratmak için kullanır. Daha sonra tarım gibi tanrıların yapmak istemediği işleri yapmaları için insanı yaratır.

Eski Mısır ruhları

Eski Mısırlıların birçok yaratılış miti vardı. Herşey Nu’nun kıvrılarak dönen çılgın suyuyla başlar. Atum önce kendini yaratır sonra da bir dağı. Yoksa duracağı bir yer olmazdı. Atum’un cinsiyeti yoktur ve herşeyi gören bir göze sahiptir. Atum, bir oğul sıçratır. Bu hava tanrısı Shu’dur. Atum sonra bir kız kusar. Bu da nem ve bulutların tanrıçası Tefnut’tur. İkisinin görevi kargaşadan düzen yaratmaktır. Shu ve Tefnut, dünya Geb ve gök Nut’a can verir. Başlangıçta ikisi de birbinine sarmalanmış olsa da Geb Nut’u yukarıya kaldırır. Yavaş yavaş dünyada düzen hüküm sürmeye başlar ama Shu ve Tefnut geri kalan karanlıkta kaybolur. Atum herşeyi gören gözünü çıkarır ve onları aramaya yollar. Shu ve Tefnut gözün sayesinde geri döndüğünde Atum sevinçten ağlar. Gözyaşlarının dünyaya değdiği yerde insan meydana gelir.

Aztekler

Azteklerin anası Coatlicue, insan kalp ve ellerinden kolyesi ve yılanlarda eteğiyle çok ürkütücü. Hikayeye göre, Coatlicue obsidiyen bir bıçak tarafından hamile bırakılıyor ve ay tanrıçası olan Coyolxauhqui’yi ve güney semalarında yıldız olacak 400 erkek çocuğu dünyaya getiriyor. Daha sonra, gökten türlerden yapılmış bir top düşüyor. Bunu bulup kemerine bağlayan Coatlicue yine hamile kalıyor. Coyolxauhqui ve kardeşleri, çocuğun kimden olduğunu bilmedikleri için çok şaşırıp kızıyor. Fakat Coatlique’nin karnındaki savaş ve güneş tanrısı Huitzilopochtli annesinin rahminden tamamen büyümüş ve silahlı bir halde çıkıyor. Huitzilopochtli Coyolxauhqui’yi ateşten bir yılan yardımıyla öldürüp kafasını gökyüzüne fırlatıyor. Coyolxauhqui orada aya dönüşüyor.

Orta Krallık Çin

Karşıt güçler yin ve yang’ı içeren bir kozmik yumurta zamansız boşlukta yüzer. Bir kuluçka süresinden sonra ilk varlık olan Pan-gu ortaya çıkar. Yumurtanın ağır kısım yin aşağıya çökerek toprağı oluştururken hafif kısım yang ise yukarı çıkıp havayı meydana getirir. Kısımların yeniden oluşmasından korkan Pan-gu dünyanın üzerinde durup göğü havaya kaldırır. 18 bin yıl boyunca her gün 300cm büyüyerek gökyüzünü de genişletir. Görevi sona erince de ölür. Vücudunun parçaları evrendeki cisimlere dönüşür. Bazıları üzerindeki bitlerin insana dönüştüğünü söyler. Fakat bir başka açıklama da mevcut. Tanrıça Nuwa yalnızdır ve Sarı Nehir’deki çamurdan erkeği yaratır. İlk insanlar onu çok neşelendirir fakat insan yapmak uzun sürer. Bu yüzden dünyaya toprak zerreleri atar ve bu zerreler insan olur. Bu acelece yapılan insanlar halkı oluştururken ilk yaptıkları asilleri oluşturur.

Ada ülkesi Japonya

Tanrılar iki ilahi kardeş yarattılar: eski bir okyanusun üzerinde yüzen bir köprüde duran erkek kardeş İzanagi ve kız kardeş İzanami. İzinagi ve İzinami ilk adaya çıktılar ve orada evlendiler. Çiftin dört sakat çocuğu oldu. Tanrılar bunu protokolün ihlal edilmesine yordular. Evlilik ritüelinde ilk İzanami konuştu. Evlilik törenin doğru bir şekilde tekrarlayan çift ilişkiye girdi ve Japonya adası ile diğer tanrı ve tanrıçaları yarattılar. Fakat İzanami, ateş tanrısı Kagutsuchi-no-Kami’nin doğumunda öldü. Çok üzülen İzanagi onu ölülerin bölgesi Yomi’ye kadar takip etti. İzanagi İzanami’nin çürüyen bedenini gördüğünde çok korktu ve kaçtı. Öfkelenen İzanami diğer korkunç kadınlarla birlikte onun peşine düştü. Yomi’nin girişinden kaçan İzanagi girişi kayayla kapattı. Böylece ölümü yaşamdan sonsuza kadar ayırmış oldu.

Hint Kozmolojisinin Brahma’yla randevusu

Hint kozmolojisi birçok yaratılış miti içeriyor ve yüzyıllar boyunca asıl oyuncular sürekli değişiyor. En eski Vedik metninde Rig Veda, Puruşa adında bin kafalı, gözlü ve ayaklı bir devi anlatıyor. Pruşa parmaklarıyla dünyayı sarıyor. Tanrılar Pruşa’yı kurban edince vücudu yağ üretiyor. Bu yağdan hayvanlar doğuyor. Vücudunun parçaları dünyanın elementlerine ve Agni, Vayu ve İndra tanrıçarına dönüşüyor. Aynı zamanda Hindu toplumunun dört kastı Pruşa’nın bedeninden var oluyor: rahipler, savaşçılar, halk ve hizmetkarlar. Tarihsel olarak Brahma (yaratan), Vişnu (koruyan) ve Şiva (mahveden) önem kazandı. Brahm, uyuyan Vişnu’nun karnından çıkan nilüferde ortaya çıkıyor. Brahma daha sonra 4.32 milyar yılda evreni yaratıyor. Şiva evreni yok ediyor ve döngü böyle devam ediyor.


Titanlar

Eski yunan şairleri çeşitli kozmogoniler öne sürdü. Bunlardan en iyi korunmuş olanı Hesiod’un Teogoni’si. Teogoniye göre ilksel kaostan Gaia (toprak ana)’nın da içinde bulunduğu en eski ilahi güçler çıktı. Gaia gökyüzü Uranüs’ü kendini sarması için yarattı. Hekatonşir (50 kafalı, 100 elli canavar), Cyclopes gibi bir çok yaratıktan oluşan bir ekip kurdular. Sonrada Titanlar meydana geldi. Uranüs kendi çocuklarından nefret ederek onları Tartarus’a hapsetti. Öfkelenen Gaia devasa bir orak yapıp en küçük oğlu Kronus’a verdi. Uranüs Gaia ile ilişkiye girmek için geldiğinde Kronus belirdi ve babasının cinsel organlarını kesti. Uranüs’ün cinsel organlarının yayıldığı yerlerden canavarlar ve devler çıktı. Testislerinin yayılmasıyla meydana gelen deniz köpüğünden tanrıça Afrodit doğdu. Daha sonra, Kronus, Zeus ve Olimpiyanlar’dan oluşan ikinci nesil tanrılara babalık etti

Musevi-Hıristiyan ve İslam İnançlarının doğuşu

Yahudi Torah ve Hıristiyan İncil’in ilk kitabı olan Cenesis/Genesis iki yaratılış hikayesi barındırır. Bunların ikisi de Musevi, Hıristiyan ve İslami inançlarda dünyanın yaratılışı olarak kabul edilir. İlkinde Tanrı “Işık olsun,” der, ışık meydana gelir. Altıncı günde Tanrı gökyüzünü, toprağı, bitkileri, ayı, güneşi, hayvanları ve insanları yaratır. Yedinci günde Tanrı dinlenir ve yarattıklarını düşünür.

İkinci hikayede Tanrı ilk insan Adem’i topraktan yaratır, cennete/bahçeye koyar ve yasak ağaçtan elma yememesini öğütler. Adem yalnızdır. Tanrı Adem’in kaburga kemiğinden Havva’yı yaratır. Konuşan bir yılan Havva’yı elmayı yemesi için ikna eder, Havva da Adem’i. Tanrı öğrendiğinde onları cennetten kovar ve ölümlü yapar.

ALINTI

Çevrimdışı baris558

 • Kayıtlı kullanıcı
 • İleti: 358
Ynt: İNSAN NASIL YARATILDI?
« Yanıtla #1 : 20 Aralık 2010, 16:33:07 »
3 büyük dine göre insan ilk başka yerde yaratılmış sonra cezalandırılarak dünyaya indirilmiş.Bence elma sembolik bir ifade.Belkide herkes ilk orada yaratılıyor.Bir suç işlediği zaman ceza olarak dünyaya gönderiliyor.Suçu ne kadarsa o kadar dünyada ceza görüyor.Tabi en doğrusunu Allah bilir.Bu sadece benim tahminlerimden biri.

Çevrimdışı Ast

 • Kayıtlı kullanıcı
 • İleti: 2074
Ynt: İNSAN NASIL YARATILDI?
« Yanıtla #2 : 20 Aralık 2010, 16:45:13 »
Sevgili Barış
Ceza olarak insanın yeryüzüne doğması durumu sizce ne kadar mantıklı ve Yaratıcının adaletine sonsuz olmasına ve merhametine ne kadar bağlı?. Yaratıcı da bir sorun ya da mozoşitlik mi var ki kendi yarattığını cezalandırıyor ve ayrıca her şeyi bilen o; varlığın doğasını da bildiğine göre niye cezalandırsın?

Çevrimdışı ceycet

 • Kayıtlı kullanıcı
 • İleti: 38
Ynt: İNSAN NASIL YARATILDI?
« Yanıtla #3 : 20 Aralık 2010, 18:17:54 »

Yaradılışla ilgili tüm mitler,alegorik tasavvurlardan oluşur.

Malesef buna ikna olmadan yapılacak yaradılış yorumlarının tamamı birer efsane olarak kalacaktır.

Belki,sembolle örtülmemiş tek realite IŞIK tır.


Saygılarımla

Çevrimdışı Ast

 • Kayıtlı kullanıcı
 • İleti: 2074
Ynt: İNSAN NASIL YARATILDI?
« Yanıtla #4 : 20 Aralık 2010, 20:58:23 »
Düşüncenize katılıyorum sevgili ceycet
Evt tek realite ısık ve zıttı karanlıktır. Peki ya ondan da öncesi?

Çevrimdışı ceycet

 • Kayıtlı kullanıcı
 • İleti: 38
Ynt: İNSAN NASIL YARATILDI?
« Yanıtla #5 : 21 Aralık 2010, 09:00:02 »
Düşüncenize katılıyorum sevgili ceycet
Evt tek realite ısık ve zıttı karanlıktır. Peki ya ondan da öncesi?


Sayın Ast yanıtını öngördüğü bir soru yöneltmiş.Bu soruya,bugüne kadar ifşa edilmiş bir yanıt verildiğini duymadım.

Sayın AST'ın idrak seviyesinin farkındayım;dolayısıyla makul bir öngörüsü olduğuna inanıyorum.

Gelelim benim vereceğim yanıta...Elbette benim yanıtım da,kendimce bir öngörüden ibaret olacaktır;değişime açıktır,dogma değildir.

Işıktan öncesi,ışığın algılanmasının namümkün olduğu bir zaman ve mekan boyutuna işaret eder.Bu dönem,Lady Gaia'nın araftaki cenin dönemidir.Bu dönem halen her beşerin alt beyninde kayıtlıdır;nitekim,her beşer aynı dönemin bir akrektipini de yaşar.

Herşey,kutsal bakireden zuhur eden bir doğum süreciyle başlamıştır."Hiç"lik,kendi doğasının hareketsizliğinden üreyen enerjinin düşüşü sırasında oluşturduğu formlarla yaradılışa dahil olmuştur.Kısıtlı duyu yeteneklerimizle sonuçsuz kalan sorgulamalarımızın yanıtını gurup bilincimizin yarattığı Tanrı'larda bulmak,şimdilik en makul görünen kabulümüzdür.


Saygılarımla

Çevrimdışı baris558

 • Kayıtlı kullanıcı
 • İleti: 358
Ynt: İNSAN NASIL YARATILDI?
« Yanıtla #6 : 21 Aralık 2010, 10:40:44 »
Sevgili Ast;

Ceza her zaman merhametsizlikten veya mozoşitlikten dolayı olmaz.Bazen merhametin gereği de ceza verilebilinir.

Mesela bir insan çocuğuna yemek yemiyor diye, oda cezası vermesi, aslında ona merhamet etmesindendir.Eğer yemek yemiyor diye onu dövüyor veya işkence yapıyorsa bu zalimliktir.Ruhların olgunlaşması ve olgunlaştırılması için bu dünyaya gelmemiz gerekebilir.Nasıl ki bu dünyada suç işleyenlerin adaletle yargılanmasını ve bazende cezalandırılmasıı istiyorsak, diğer taraftada aynı şeyler isteniyor olabilir.

Orada ki toplumun huzurunu bozan ve kurallarına uymayan ruhlar bu dünyaya ıslaha gönderiliyor olabilir.Bu dünya da geçirdiğimiz zaman, diğer sonsuz zamanda kayda değer olduğunu sanmıyorum.Kısacık bir süre gibidir.

Tabi bunlar ceycet arkadaşımın dediği gibi tahmini şeylerdir.

Sonsuz bir evrende nereden başladık sorusu bana saçma geliyor.Işık zaten vardı ve bir yerlerde var olacak. Bu soruya hiç bir zaman için cevap veremeyiz.Belki evrenin bazı yerlerin de bazı zamnlar değişik süreçler ve başlangıçlar yaşanmıştır.Ama bir başlangıç olmamıştır.

Çevrimdışı Ast

 • Kayıtlı kullanıcı
 • İleti: 2074
Ynt: İNSAN NASIL YARATILDI?
« Yanıtla #7 : 21 Aralık 2010, 11:21:01 »
Ben yinede ceza  mekanizmasının k dinlerde oldukça korkutucudur... sadece kayıtsızşartsız teslimiyet yada iman etmenin yaptırımı olduğunu düşünmekteyim.Işık ise karanlığın diğer yüzüdür  ve aslında ikisi de birdir. Bir anlamda ikiside griden çıkmıştır.


Payla facebook Payla twitter
 

Related Topics

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
1 Yanıt
1510 Gösterim
Son İleti 15 Kasım 2008, 12:55:04
Gönderen: shamantwins
0 Yanıt
919 Gösterim
Son İleti 02 Nisan 2009, 08:55:43
Gönderen: benbenim
0 Yanıt
1887 Gösterim
Son İleti 23 Ocak 2010, 00:58:02
Gönderen: TUNCER
0 Yanıt
999 Gösterim
Son İleti 04 Mart 2010, 09:42:32
Gönderen: ayışığı
7 Yanıt
2270 Gösterim
Son İleti 25 Ocak 2011, 15:08:24
Gönderen: TEkiL