Ruhun Yolculugu

17 Mart 2018, 21:22:29
Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.


Ruhun Yolculugu » TARTIŞALIM » Tartışma Konusu » Kurban Bayramı Hz. İbrahim zamanında ortaya çıktı.Nasıl Müslümanların Bayramı

Gönderen Konu: Kurban Bayramı Hz. İbrahim zamanında ortaya çıktı.Nasıl Müslümanların Bayramı  (Okunma sayısı 9291 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı franklins.late

 • Kayıtlı kullanıcı
 • İleti: 14
kuraban bayramı hz. ibrahim in oğlu hz. ismail i tanrı ya kurban etmesiyle baslamıştı.Allah hz ibrahim e koç göndermiş cebrail vasıtasıyla ve onu kurban etmesi istenmişti.İyide Hz. İbrahim Yahudi kavminden geliyordu ve bu da yahudilerin belli bir süre zarfında olagan olarak tanrıya kurban etmeleri gereken bir hayvan olduğunu ve ona baglılığını gösteriyor.ama nasıl o zaman müslümanların bayramı olur ki.biz neden kutluyoruz bunu anlamış degilim.acıklaması olan vermı.bekloorum
 

Çevrimdışı ALEF

 • Kayıtlı kullanıcı
 • İleti: 21
uzun uzun anlatmak zor
hz ibrahim inananların babasıdır. israil demek görmeden inanan demektir. yani kurban yaradana inanan tüm kullar içindir.
kuban ve adak ta ne koçtur ne inek. tabiki kesilebilir ama gerçek sır örtünün altında. sen gerçekten oğlunu kurban etmek isteyince gökten koçta iner boğa da.

Çevrimdışı Cedric

 • Kayıtlı kullanıcı
 • İleti: 87
Tek bir Allah inancına göre sadece bir Allah olduğuna göre bir tek din vardır.

İslammış yahudilikmiş hristiyanlıkmış bunlar insanların taktığı isimlerdir. Allah size hristiyanlığı gönderiyorum diye göndermedi veya Hz. İsa size Hristiyanlığı öğretiyorum diye öğretmedi. İbrahim de aynı Allaha tapıyordu Hz. İsa da Nuh da. Sonuç olarak Allah kurallarını her dönemde herkese aynı şekilde söylemiş fakat insanlar tarafından değiştirilmiş.

Bugün sadece İslam dinini bile kapsamlı incelemeye kalksanız Hz. Muhammed zamanındaki dinin parçalanıp elli mezhebe dönüştüğünü, her birinin ayrı bir din gibi gözüktüğünü görürsünüz.

Sonuç olarak Müslüman inancına göre Ademden buyana gönderilen bütün dinleri Allah gönderdi ve bir kaç örfi uygulama haricinde aynı inanç temelleri ile gönderdi.

Çevrimdışı Cedric

 • Kayıtlı kullanıcı
 • İleti: 87
Ali İmran

67-İbrahim, ne bir “Yahudi”, ne de “Hristiyan” idi, ama kendini Allah'a teslim ederek her türlü bâtıldan yüz çevirmiş biriydi; ve O'ndan başka bir şeye ilahlık yakıştıranlardan değildi.Yahudi kavmi ile arap kavmi kardeştir. İbrahim peygamber Yahudi kavminden falan değildi. İbrahim peygamberin iki oğlu olan ishak ve ismail ile başladı bu kavramlar.

yahudiler ishak oğulları
araplar da ismail oğulları şeklinde düşünebilirsin..


Tevratta bu konu ve peygamberimizin geleceği duyurulmuştur, tevratı değiştirmelerine rağmen orasını değiştirmemişlerdir. Allah ise Kuranda onların bu değiştirmedikleri yerle ilgili imalarda bulunur. Hani madem kitabınıza inanıyorsunuz tamamına neden inanmıyorsunuz. Tamamına inansalar peygamberimize ve islama dönmeleri gerekir.

Bakara Suresi:
42-Hakkı bâtıl ile örtüp bile bile gizlemeyin
101-Ve [şimdi bile], ne zaman Allah'tan onlara halen sahip oldukları hakikati tasdik eden bir elçi gelse, kendilerini önceki çağlarda vahyedilen kelâma bağlı sayanlardan bazısı, [o'nun dediklerinin] farkında değilmiş gibi ilahî kelâma arkalarını dönerler


“Hakkı bâtıl ile örtmek”le, Kur’an'ın sık sık Yahudileri ithamına sebep olan, Kitâb-ı Mukaddes'in metnini tahrif etmeleri kasdedilmiştir -ki bu tahrifat, objektif metin tetkikleri yoluyla da isbatlanmıştır. Öte yandan, “hakikatin gizlenmesi”, Yahudilerin, Kitâb-ı Mukaddes'deki Hz. Musa'nın “Tanrın Rab, sizin için aranızdan, kardeşleriniz içinden tıpkı benim gibi bir peygamber çıkaracak, siz o'nu dinleyeceksiniz” (Tesniye xviii,15) şeklindeki sözlerini ve bizzat Allah'a izafe edilen: “Kardeşlerin arasından onlara senin gibi bir peygamber göndereceğim ve o'nun ağzına kendi sözlerimi koyacağım” (Tesniye xviii,18) şeklindeki sözleri gözardı etmelerine veya kasden yanlış yorumlamalarına işaret eder. Açıktır ki İsrailoğulları'nın “kardeş”leri, Araplardır ve özellikle onların musta‘ribe (“Araplaşmış”) gurubudur ki kökleri Hz. İsmail'e ve Hz. İbrahim'e kadar uzanır: ve Arap Peygamberi'nin kendi kabîlesi “Kureyş” de bu guruba mensup olduğundan, yukarıdaki Kitâb-ı Mukaddes ifadeleri o'nun ortaya çıkacağına işaret olarak kabul edilmelidir.


Ayrıca bakara suresinde;

136- Deyin ki: “Biz Allah'a inanırız; ve bize indirilene; ve İbrahim'e, İsmail'e, İshâk'a, Yakub'a ve onların soyundan gelenlere indirilene; ve Musa'ya, İsa'ya ve Rableri tarafından [diğer] tüm peygamberlere tevdî edilmiş olana [inanırız]; onların arasında hiçbir ayrım yapmayız. Ve biz O'na teslim olanlarız.”

Ali imran:

84-De ki: “Biz, Allah'a; bize indirilene; İbrahim'e, İsmail'e, İshâk'a, Yakub'a ve o'nun neslinden gelenlere indirilene; Rableri tarafından Musa'ya, İsa'ya ve [diğer] tüm peygamberlere bahşedilene inanırız; onlar arasında hiçbir ayrım yapmayız. Ve kendimizi O'na teslim ederiz.”

Ayrıca;


Çevrimdışı Cedric

 • Kayıtlı kullanıcı
 • İleti: 87
Ayrıca:

Hac
36.Hayvanların kurban edilmesine gelince, Biz bunu sizin için Allah tarafından konulmuş simgelerden biri olarak öngördük ki bunda sizin için [nice] yararlar vardır. Öyleyse artık, [kurban edilmek üzere] sıraya dizildiklerinde onların üzerinde Allah'ın ismini anın; ve cansız olarak yere serildiklerinde onların etinden kendiniz de yiyin; kendi nasibiyle yetinip istemeyen kimseyi de, istemek zorunda kalan kimseyi de (onunla) doyurun. Biz, işte bu amaçla  onları  sizin yararınıza sunuyoruz ki şükredesiniz

37. [Fakat unutmayın ki,] onların ne etleri Allah'a ulaşır, ne de kanları; lakin O'na ulaşan, yalnızca sizin O'na karşı gösterdiğiniz bilinç ve duyarlıktır. İşte bu amaçla, onları sizin yararınıza sunuyoruz ki, size ulaşma yolunu, yordamını gösterdiği (her türlü rahmet) için O'nun yüceliğini saygıyla anasınız. Öyleyse, o iyilik yapanları müjdele

Çevrimdışı arayıcı

 • Kayıtlı kullanıcı
 • İleti: 203
Burada şu soru akla gelir ."Tanrı bir insanın kurban edilmesini emredermi?" . Asla! İbrahim rüyasında oğlunu kurban ederken görmüştür. Bunu emir olarak yorumlamıştır. Normalde bu rüya gelecekte olacak bu olayı önceden vizyon etmiş olabilir. Yada ibrahimin oğul sevgisi Allah sevgisinin önüne geçmiş olabilir buda tevhide uygun düşmez. Rüyadaki kurban vizyonu, oğul sevgisinin Tanrı uğruna kurban edildiğini göstermiş olabilir. Rüyalar kişilerin yorumuna tabidir.
yoksa İbrahimin tanrıya oglunu kurban edeceğini sözverdiği sonra bu sözünü unuttuğu hikayesi yahudi uydurmasıdır.

Çevrimdışı Cedric

 • Kayıtlı kullanıcı
 • İleti: 87
Saffat Suresi

102. Ve [bir gün, çocuk, babasının] tutum ve davranışlarını anlayıp paylaşacak olgunluğa eriştiğinde babası şöyle dedi: “Ey yavrucuğum! Rüyamda seni kurban ettiğimi gördüm: bir düşün, ne dersin?” [İsmail]: “Ey babacığım” dedi, “sana emredilen neyse onu yap: İnşallah beni sıkıntıya göğüs gerenler arasında bulacaksın!”

103. Fakat ikisi Allah'ın emri [olarak gördükleri]ne kendilerini teslim edince ve [İbrahim] onu yüzüstü yatırınca,
104. kendisine seslendik: “Ey İbrahim,
105. sen şimdiden o rüya[nın amacı]nı yerine getirmiş oldun!” İşte iyilik yapanları Biz böyle ödüllendiririz:
106. çünkü bu, gerçekten apaçık bir sınama idi.
107. Ve fidye olarak o'na büyük bir kurban verdik,
Alıntı
‘Azîm (“muazzam” veya “kudretli”) sıfatı, bu kurbanın, Hz. İbrahim'in daha sonra bulup Hz. İsmail'in yerine kestiği (Tekvîn xxii, 13) bir koç olduğu yorumunu zayıflatmaktadır. Bana göre, burada sözü edilen kurban, her yıl yüzbinlerce müminin Mekke'ye yaptıkları hacc ziyaretinde tekrarladıkları kurbandır ki, bu, Hz. İbrahim ve İsmail'in yaşadıkları tecrübenin anılması demek olup İslam'ın “beş esası”ndan birini oluşturmaktadır. (Bkz. 22:27-37, ayrıca 2:196-203.)

108. böylece o'nun sonraki kuşaklar tarafından şöyle hatırlanmasını sağladık:

109. “İbrahim'e selâm olsun!”

110. Biz iyileri böyle ödüllendiririz,

111. çünkü o Bizim gerçekten inanmış kullarımızdandı.Ayrıca yukarıdaki yahudilik konusu ile ilgili bir ayet daha var.

Bakara suresi
140-“İbrahim'in, İsmail'in, İshâk'ın, Yakub'un ve onların soyundan gelenlerin ‘Yahudi’ yahut ‘Hristiyan’ olduklarını mı iddia ediyorsunuz?” De ki: “Allah'tan iyi mi biliyorsunuz? Allah tarafından kendisine verilen bir delili örtbas edenden daha zalim kim olabilir? Ama Allah yaptıklarınızdan gafil değildir.”


 facebook twitter
 


2008 yılından beri ruhsal, mistik, parapsikoloji, ezoterizm vb gibi konu ve tartışmanın yayınlandığı sitemiz; zamanın ruhuna göre misyonunu tamamladığı için, yeni üyelik, yeni konu ve yorum gönderimi sistemine kapatılmıştır.

Sitemizi bir ansiklopedi gibi, web ve mobil telefon üzerinden okuyabilir, arama yapabilir , çeşitli konulara bakabilirsiniz. Facebook üzerinden tekamül, sevgi, evrensel insan, üst bilinç çerçevesinde paylaşımlarımız devam edecektir. Soru ve görüşleriniz için en altta iletişim linkinden mail atabilirsiniz.

Ruhunyolculuğu sitesi ruhsal konularda bilgi vermek amaçlı kurulmuş bir paylaşım sitesidir. Sitemiz üzerinde yayınlanan yazılar ve yorumlarda yazarlar sorumludur.Bilgi & sosyal medya: Facebook | iletişimSMF 2.0.11 | SMF © 2016, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder | Seo4Smf 2.0 © SmfMod.Com | Smf Destek

Manuscript design by Bloc