Ruhun Yolculugu

17 Mart 2018, 21:21:22
Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.


Ruhun Yolculugu » DİNLER » Dinler » Hristiyanlık » The Branch Davidian Tarikatı

Gönderen Konu: The Branch Davidian Tarikatı  (Okunma sayısı 4006 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fermancemil

  • Kayıtlı kullanıcı
  • İleti: 28
The Branch Davidian Tarikatı
« : 13 Ekim 2010, 18:47:56 »
  Branch Davidians; Yedinci Gün Adventistleri'nden kopan bir gruptu. Grup çeşitli liderlik mücadeleleri yaşamış  ve en sonunda  liderlik  Benjamin  Roden'in eline geçmişti. Daha önceki lider  Florence  Houteff, kehanetleri tutmayınca  1962 yılında kendi öğretisinin  hatalar içerdiğini  açıklayarak  hareketi  feshettiğini  açıkladı. Çünkü  daha önce  İsa'nın  yeryüzüne  22 Nisan  1959'da döneceğini , hatta İsrail ve Filistin'den  Arapları ve Yahudileri  çıkararak  '' Davidian'' ları  yerleştireceği  kehanetinde  bulunmuş , ona güvenen 900 kadar mürit  de mallarını  mülklerini satarak  Waco'ya  yerleşmişti. İsa geldiği zaman da hep birlikte  İsrail'e göçeceklerdi.
 
   Florence Houteff'in bu açıklamaları üzerine  Benjamin Roden  gruptan birçok kimsenin desteğini alarak Waco'da bulunan  ve Mount Carmel adı verilen  gruba ait  77 dönümlük  alanın  sorumluluğunu devralarak  liderlik koltuğuna oturdu. Florence  Houteff gibi  o da nihayettte İsrail'e göç etmeyi pilanlıyordu.
    Benjamin Roden'in eşi Lois Roden , 1977 yılında  vizyonlar görmeye başladı. Bu vizyonlar üzerine  Tanrı'nın hem erkek  hem dişi doğası olduğunu  ve İsa'nın yeryüzüne tekrar  geldiğinde  dişi kimliğinde olacağını savundu. 1978 yılında  kocası ölünce  kendisini lider ilan etti. Bunun üzerine  onun teoloji görüşlerini  beğenmeyenlerden  ve de liderlik  mücadelesinde  farklı saflarda  yer alanlardan  bazıları grubu  terk etti. Bu arada  oğlu George  Roden kendisinin lider olması gerektiğini  söyleyerek  hem  mahkemeye müracaat etti hem de  müritlerinden  kendisine uymalarını talep etti. Böylece  anne ile oğul  arasında  sert bir mücadele başladı ve annesi mahkemeye oğlunun  Mount Carmel'i terk etmesini isteyen  bir karar bile  aldırttı.
     Bu arada hareketi daha sonra ele geçirecek olan  ve ileride  David Koresh ismini alacak olan  Vernon Howell 1981 yılında  bu grupla  ilişki kurmaya başladı. Aslında Vernon Howell, annesinin devam ettiği bir başka  Yedinci Gün Adventistleri Kilisesi'ne gidiyordu. Lois Roden'in Waco'daki grubuyla  da yine  Adventist olan  bir arkadaşı  vasıtasıyla  tanışmış ve Mount Carmel'de inşaat işleri yapan  bir usta olarak  çalışmaya başlamıştı. Henüz 22 yaşında bir delikanlıydı.Vernon Howell(David Koresh) 1959 yılında  bir marangozun oğlu olarak  dünyaya geldi. Annesi Bonnie, kendisine evlilik dışı bir ilişkiyle  4 yaşında hamile kalmıştı. Çoçukluk dönemi çok çileliydi. Babasız ve çoğu zamanda annesiz  bir çoçukluk devresi geçirdi. Sevgiden yoksun büyümüştü. Delikanlılık yıllarında  cinsel sorunları vardı. Ama kilise ile ilişkileri güçlüydü. Küçük yaşlarda devam ettiği Southern Baptist Kilisesi'nden Adventist Kilisesi'ne geçmiş ve 1979 yılında  orada  vaftiz edilmişti. Vaaz vermeye bile başlamıştı. Fakat cinsel konulara çok değindiği için  kilise  cemaati tarafından  zaman zaman  tenkit ediliyordu. Delikanlılık yıllarında  inşaatlarda çalıştı, çatı ustalığı yaptı. Zaten Lois Roden 'in grubu ile tanışması da inşaat nedeniyle olmuştu (Chryssides 2001: 51)
    Çok zaman geçmeden Vernon grubunun lideri 67 yaşındaki Bayan Lois Roden'le yakınlaşmaya başladı. Bu yakınlaşma grup içerisinde dedikoduları beraberinde getirdi. Bayan Roden'in Mesih doğurmak için  Vernon'la birlikte olduğu bile dedikodular arasındaydı(Barrett 1996:120). Ama bütün bunlar  Vernon'un yükselişini engelleyemedi, çünkü Lois Roden  oğluyla girdiği iktidar mücadelesinde  kendi safına önemli  bir eleman kazanmıştı. Dahası, Vernon'u halefi ilan ederek  kendi oğlunu devre dışı bırakmıştı. Tüm Branch Davidian üyelerinden de  Mount Carmel'e gelip Vernon Howell'in  vaazlarını ve kehanetlerini dinlemelerini istemişti.Howell'in vaazları çok etkiliydi. Bu vaazlarla  gruba yeni üyeler kazandırdı. Bu arada  Vernon  1984 yılında  grubun saygın ve yaşlı üyelerinden  Perry Jones'un 14 yaşındaki kızı  Rachel Jones'la evlendi. Bu evliliği ilahi vahiy gereği gerçekleştirdiğini  açıklamaktan  da geri kalmadı. İki yıl sonra  1986'da Bayan Roden ölünce oğlu George  Roden  silah zoruyla  Vernon Howell'i Mount Carmel'den çıkardı. Vernon oradan  ayrıldı, ama giderken  de George Roden 'i Deccal ilan etti(Lewis 2004a:80; Chryssides 2001:51).
    Ertesi yıl, İsrail'e gitti ve  6 ay orada kaldı.Kendisine  orada da vahiyler geldiğini ilan etti. Oralarda yeni müridler edindi, onları Amerika'ya davet etti. Waco'ya döndüğünde  George  Roden'i polise  şikayet  etti ve  polis Mount Carmel'e baskın düzenledi. Polisle silahlı çatışmaya giren  George  Roden  tutuklanırken , Howell kendi müritleriyle  birlikte  Mount Carmel'e yerleşti ve yönetimi tekrar ele geçirdi. Yıl 1990'dı. Artık onun için yeni bir dönem başlamıştı . Bu yeni dönemde ismi de farklı olmalıydı. İsmini  David Koresh olarak değiştirdi. Artık kendisini  Mesih olarak tanımlıyordu. David ismini Kral David'den , Koresh ismini de Fars Kralı Cyrus'tan almıştı. Cyrus Yahudileri sürgüne  gönderen Babillileri yenerek onların tekrar  ülkelerine dönmelerine  izin veren kraldı. Koresh ismi Kitab-ı Mukaddes literatüründe ise Tanrı için özel  bir görevi yerine  getirmekle  yükümlü Mesih anlamına kullanılıyordu.David Koresh kendisinin  Mesih  olacağı fikrine aslında ilk kilise tecrübeleri sırasında saplanmıştı. Yedinci Gün Kilisesine bağlı olduğu günlerde kilisede gerçekleştirilen  ve apokalipsi ya da Armagedon senaryolarına fazlaca  vurgu yapan  vahiy seminerlerine devam etmişti. İncil'in  sonunda  yer alan  ve  Yuhanna'nın  vizyonlarının  anlatıldığı  Vahiy Kitabı'nda ''Yedi Mühür'' başlığıyla gizemli ve şifreli bir şekilde  yer alan  apokaliptik anlatımlardan  çok etkilenmiş ve Yedi Mühür şifresini ancak  yeni Mesih'in çözeceğine inanmıştı . Tabii daha sonra , beklenen Mesih'in kendisi olduğu fikri zihini yoklayacak  ve kendi kendini Mesih olduğuna inandıracaktı.
    Koresh'in karizması giderek artıyordu. Müritleri ona imreniyordu. Yakışıklı ve seksi olarak tanımlanıyordu. Çok iyi gitar çalıyordu. Hafızası da çok güçlüydü. Çok iyi vaaz ediyor, saatlerce şifahi konuşma yapabiliyordu.Birden, pek de  şaşılmayacak bir karar verdi. Artık gruptan istediği kadınla beraber olabileceğini,  kendisinden olacak  çocukların  kutsal olacağını ilan etti. Bir Mesih olarak kadınların kendisinden  daha iyi bir erkeğe sahip olamayacaklarını söyledi. Bu kararını da ''New Ligh'' (Yeni Işık) doktrini olarak tanımladı.Bu doktrine göre  kendisinden olacak  çocuklar yeni bir nesil oluşturacak ve dünyayı yöneteceklerdi. Gruptan bazıları  buna karşı çıktıysa da  çoğunluk kabul etti. Söylendiğine  göre  en az 15 kadın kadın  ve kızla  beraber olmuştu. Bazıları erkek müritlerinin hanımlarıydı. Bir tanesi de kendi eşinin  12 yaşındaki kız kardeşiydi. Artık tüm kadınlar kendisine aitti, sadece  kendisinden çocuk sahibi olabilirlerdi. Onun için  de diğer erkeklerle  birlikte  olmaları yasaktı.
   Müritlerinin kendisine inancı sonsuzdu. O güçlendikçe , ona olan sadakatleri daha da artıyordu. Mount Carmel'de hayat müritleri için pek kolay  sayılmazdı. Sabah 6'da kalkıyorlar, evlerini, yüzme havuzlarını , spor salonlarını , kendileri  yapıyorlardı. Ayrıca  bir de  sığınak  inşa ediyorlardı. Akşamları  da David Koresh'in İncil tefsirini  dinliyorlardı. Yiyecekleri çoğu defa  mısır gevreği, patlak mısır ve muzdan oluşuyordu. Alkol, sigara, kafein içmek, et yemek , gösterişli ve süslü giyinmek , yaş günü kutlamak , televizyon seyretmek yasaktı. Evli olan müritler de  dahil olmak üzere  kadınlarla erkekler ayrı mekanlarda  yaşıyorlardı.
    1991 yılından itibaren  David Koresh apokaliptik söylemlere ağırlık vermeye başladı. Ona göre dünyanın sonunu getirecek  apokaliptik olaylar ve Armagedon (mahşer savaşı) bir çok kimsenin inandığı  gibi İsrail'de değil , Amerika'da kendi grubuna  yapılacak  saldırıyla  başlıyacaktı. Artık dünyanın  sonu yaklaşıyordu. Bu nedenle yiyecek , silah, mermi ve petrol depolamaya  başladılar. David  Koresh  yaşadıkları  Mount Carmel  beldesinin  ismini  bile  değiştirmişti. Mount Carmel'in  yeni ismi  '' Ranch Apocalyps'' yani ''Felaket çiftliği'' olmuştu . David Koresh otomatik islah ve el bombası biriktiriyordu. İddialarına göre silahlar için  200 bin dolar harcamıştı. Aslında yasal ruhsatı bulunan bir silah  tüccarıydı ve grubu için harcadığı paranın  önemli bir kısmını  silah ticaretinden elde ediyordu.Vaazlarında da artık apokalipsinin yaklaştığını, ebedi kurtuluşa ulaşmak için  ölüme hazır olmak  gerektiğini vurguluyordu.
    Bu arada Amerikan kamuoyunda  grup aleyhine  bir ortam oluşuyordu. Ocak 1993'te çoçuk tacizi iddiaları resmi raporlara girmişti. 28 Şubat 1993'te ise Amerikan ATF (Alcohol, Tobacco and Firearms) Bürosu yetkilileri taciz ve silah depolandığı iddialarını araştırmak üzere  Mount Carmel AFT ve FBI tarafından kuşatıldı. Bu arada İsa'nın  ölüm yıldönümü olan  Paskalya yaklaşmaktaydı. David Koresh İsa ile yeni Mesih'in , yani kendisinin  aynı tarihlerde  ölmesinin çok isabetli olacağını düşündü. Hem de İsa ile aynı yaşta , 33 yaşında ölecekti.
    Kuşatma 51 gün devam etti. David Koresh teslim olmaya zorlandı. Ama onun teslim olmaya hiç niyeti yoktu. O, sürekli olarak kendisinin  İsa'nın reenkarnasyonu olduğunu ve Tanrı'nın kendisinden bir müddet daha  burada kalmasını istediğini iddia ediyordu. Teslim olması için kendisiyle çeşitli pazarlıklar yapıldı, ama bir sonuç alınamadı.Sonunda , 19 Nisan 1993 günü teslim olmaları için  kuşatma şartları ağırlaştırıldı. Binalara boğucu gaz sıkıldı, tanklar ve ağır silahlarla duvarlara delikler açıldı. Psikolojik taktikler uygulandı. Megafonlarla  '' Teslim olun kuşatıldınız, David Koresh Mesih felan değil!'' şeklinde  anonslar yapıldı.Ama hemen ardıdan çıkan  çıkan yangınla  birlikte  büyük patlamalar oldu. Ancak dokuz kişi kurtulabildi. David Koresh de dahil olmak üzere 80'den fazla grup üyesi öldü. Bunlardan 20 kadarı çocuktu.
   Amerikan kamuoyunda  bu felaketin  daha hafif atlatılıp atlatılmayacağı uzun süre tartışıldı. Kamuoyunun genel kanaati, yetkililerin kriz yönetiminde  başarısız olduğu şeklindeydi. Ama FBI grup üyelerinin  yangını özellikle  çıkararak kendi  ölümlerini hazırladıkları açıklamasını yaptı. Amerikan hükümet yetkililerinin  bu şekilde sert tavrının  belki de daha önce  1978'de yaşanan  Jim Jones liderliğindeki Peoples Temple üyelerinin  toplu intiharı vardı. O felaketin hatırası henüz insanların zihinlerindeki canlılığını  kaybetmemişti.
   Bütün bunlara rağmen  geride  David  Koresh inanlıları  ona sadık kalmaya  devam ettiler .  Bir başka ilginç  nokta da İsa'nın reenkarnasyonu olduğunu iddia eden  David Koresh, İsa ile aynı tarihte aynı yaşta ölmüştü. Dahası babası marangozdu; tıpkı Meryem İsa'ya hamile kalınca çevresindekilerin Meryem'i beraber olmakla suçladıkları Yusuf gibi.

 Kaynak: Prof Dr.Ali Köse'nin Minelyum Tarikatleri kitabından;Aldridge, Alan (2000), Religion in the Contemporary World: A Sociological Introduction, Cambridge: Polity Press.
Bainbridge, William (1997), The Sociology of Religious Movements, New York:Routledge
Barrett, David (1996), Sects, Cults, and Alternative Religions: A Word Survey and Sourcebook, London: Blandford
Chryssides, George (2001), Exploring New Religions, London: Continuum.
Hall, John (1995), ''Public Narratives and the Apocalyptic Sect'', Armageddon in Waco, (ed), Stuart Wright, Chicago: University of Chicago Press,s. 205-235
Lewis, James(2004a), ''The Branch Davidians'', New Religions, (ed), Christopher Partridge, Oxford: Oxford University Press, s. 78-80.
Robbins, T.(1998), '' Koresh, David'', Encyclopedia of Religion and Society, (ed) William H. Swatos, London: Altamira Press, s. 525-526


 facebook  twitter
 


2008 yılından beri ruhsal, mistik, parapsikoloji, ezoterizm vb gibi konu ve tartışmanın yayınlandığı sitemiz; zamanın ruhuna göre misyonunu tamamladığı için, yeni üyelik, yeni konu ve yorum gönderimi sistemine kapatılmıştır.

Sitemizi bir ansiklopedi gibi, web ve mobil telefon üzerinden okuyabilir, arama yapabilir , çeşitli konulara bakabilirsiniz. Facebook üzerinden tekamül, sevgi, evrensel insan, üst bilinç çerçevesinde paylaşımlarımız devam edecektir. Soru ve görüşleriniz için en altta iletişim linkinden mail atabilirsiniz.

Ruhunyolculuğu sitesi ruhsal konularda bilgi vermek amaçlı kurulmuş bir paylaşım sitesidir. Sitemiz üzerinde yayınlanan yazılar ve yorumlarda yazarlar sorumludur.Bilgi & sosyal medya: Facebook | iletişimSMF 2.0.11 | SMF © 2016, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder | Seo4Smf 2.0 © SmfMod.Com | Smf Destek

Manuscript design by Bloc